Świętowaliśmy Dzień Europy!

Świętowaliśmy Dzień Europy!

9. maja 2016

Żółte tulipany oznakowane informacją o Dniu Europy i niebieskie baloniki z logo Parlamentu Europejskiego (PE) uczniowie, tzw. młodzi ambasadorowie PE z klasy III TE ZSP w Łysych wraz z miejscowymi gimnazjalistkami rozdawali dzieciom i dorosłym z okazji Dnia Europy. Obdarowanym i innym napotkanym na ulicach Obywatelom - przed sklepami czy w przychodni - wyjaśniali powód tego miłego  gestu, co spotykało się z sympatią i zainteresowaniem mieszkańców.

Po zakończeniu akcji „kwiatowej” uczestnicy projektu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS) przemieścili się do Serafina, na przygotowane – w jakże pięknych, wiosennych okolicznościach przyrody - spotkanie edukacyjno-rozrywkowe. Poza uczniami ZSP w Łysych w spotkaniu uczestniczyła grupa uczniów, młodszych ambasadorów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce, no i oczywiście uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Łysych.  Uczniów powitała organizatorka spotkania Pani Joanna Kubeł.

Garść informacji i ciekawostek o Rezerwacie Jezioro Krusko, w pobliżu którego zgromadzili się uczestnicy, przedstawił leśniczy Pan Robert Kubeł.

Uczniowie obserwowali, a niektórzy wzięli czynny udział, w szybkim kursie pierwszej pomocy przedmedycznej. Pokaz i instruktaż udzielania pomocy (na fantomach) przeprowadziła ratowniczka medyczna Pani Beata Pisiak.  Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali  wskazówek Pani Beaty dotyczących bezpiecznego zachowania w sytuacjach dnia codziennego zagrażających życiu osób w różnym wieku, w szczególności związanych ze zdarzeniami „w drodze”. Doświadczenia i przykłady z  pracy ratownika wzbudziły zrozumiałe zaciekawienie młodzieży.

Część edukacyjną, w lekkiej, aktywizującej uczestników formie, zapewniła wszystkim Pani Aleksandra Nowak z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrołęka. Pani Nowak,   wykorzystując plakaty wykonane przez uczestników konkursu „Unia bez Tajemnic”, przedstawiła priorytety Komisji Europejskiej związane z (7) obszarem sprawiedliwości i przestrzegania praw podstawowych, którego podstawą jest wzajemne zaufanie i (8) kierunkami nowej polityki w dziedzinie migracji oraz (10) czyli Unia demokratycznych zmian co oznacza zwrócenie szczególnej uwagi na problemy związane z tolerancją i migracją.
Następnie przyszedł czas na gry i zabawy rekreacyjne, co całe  towarzystwo wprawiło w doskonały nastrój, szczególnie, że uczestnicy poszczególnych zadań mogli starać się o gadżety ED - Ostrołęka.

Podczas spotkania w plenerze nie mogło zabraknąć ogniska, a jak ognisko to i „coś na ząb”. Kiełbaski   i pieczywo zapewnili sponsorzy imprezy – Firma JBB oraz Piekarnia Kurpiowska. Lemoniadę i deser zapewniła Pani Małgorzata Święcicka wraz z uczniami z ZSZ Nr 4 , troszkę słodkości przywiozła też   Pani Nowak.

Inicjatywa  pikniku z okazji Dnia Europy to działanie w ramach projektu EPAS realizowanego z udziałem 12 szkół z terenu Mazowsza przez Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli opiekunowie: leśniczy Pan  Robert Kubeł, starszy ambasador PE Pani Joanna Kubeł z ZSP w Łysych, starszy ambasador PE  Pani Małgorzata Święcicka i opiekunka  Pani Urszula Kaliszewska z ZSZ Nr 4 w Ostrołęce, Panie Renata Kubeł i Beata Pisiak z Gimnazjum Publicznego w Łysych, Pani Aleksandra Nowak z ED – Ostrołęka oraz Pan Paweł Niewiadomski.

DSC_0556
DSC_0557
DSC_0559
DSC_0565
DSC_0566
DSC_0567
DSC_0568
DSC_0570
DSC_0572
DSC_0574
DSC_0575