Biblioteka Szkolna

Zapraszamy  do biblioteki uczniów, słuchaczy szkół dla dorosłych,  nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Służymy zawsze radą i informacją. Pomożemy w wyborze materiałów potrzebnych do nauki czy ciekawej książki „do poduszki”. W naszych bogatych zbiorach każdy znajdzie coś dla siebie!

Godziny pracy biblioteki od 13 września 2021 r.

Dzień tygodnia

Godziny

poniedziałek

11:35-14:10

wtorek

8:50-11:35
12:30-13:20

środa

8:50-14:10

czwartek

9:00-13:20

piątek

BIBILIOTEKA NIECZYNNA

 


 

„Upoluj swoją książkę"

 

   Pragniemy poinformować, że ruszyła kolejna edycja akcji Czytaj PL i Upoluj swoją książkę. Kod QR zapewniający dostęp do 12 tytułów jest już aktywny.

https://app.getresponse.com/click.html?x=a62b&lc=SlaS3Y&mc=rZ&s=Bygt5U6&u=Mr6HG&z=EBzwwGY&


Światowy Dzień Ksiązki i Praw Autorskich - 23.04.2021 r.


UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ 2020

Zapraszamy uczniów do udziału w ogólnopolskim projekcie Czytaj PL "Upoluj swoja książkę"

Akcja promująca czytelnictwo wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków.
Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon.
Plakaty z okładkami 12 książek i kodem QR dostępne w szkole.
D.Polewaczyk11 listopada 2020 roku przypada 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Narodowe Święto Niepodległości od trzydziestu lat co roku obchodzimy 11 listopada. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Co roku obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada. To właśnie ten dzień wyznaczono jako datę umowną odzyskania niepodległości, bowiem sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony w ciągu jednego dnia, a składał się z serii wielu wydarzeń.

Dzień 11 Listopada każdego roku budzi w nas wiele emocji. Jest to czas zadumy i wspomnienia tych, którzy walczyli o naszą wolność. To czas kiedy sięgamy po historię Polski i wspominamy minione czasy.

11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP chciały w ten sposób upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. 10 listopada 1918 roku do Polski powrócił Józef Piłsudski , który przebywał w niemieckim więzieniu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Narodowe Święto Niepodległości.

Zbiegło się to także z zawarciem rozejmu i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej.

Tego dnia w wielu oknach pojawiają się biało-czerwone flagi, które są znakiem integracji narodowej i pamięci o historii. Uroczystym obchodom towarzyszy odśpiewanie także hymnu państwowego.

To święto, które co roku uroczyście obchodzone jest w całej Polsce. Dużą popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak: biegi niepodległości, koncerty patriotyczne, parady uliczne czy wystawy historyczne.

 

Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody Święta Niepodległości 11 listopada będą odmienne od tych z lat ubiegłych.


W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną i wprowadzone obostrzenia świętowanie będzie miało skromniejszy wymiar. Część wydarzeń z tej okazji odbędzie się on-line. 

 

 

A Ty jak uczcisz Dzień Niepodległości ?
Opracowała D. Polewaczyk


PATRONI ROKU 2020

W 2019 r. parlamentarzyści ustanowili w drodze okolicznościowych uchwał patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, Leopold Tyrmand, hetman Stanisław Żółkiewski, i, oraz wydarzenia Bitwa Warszawska1920 roku i Zaślubiny Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Święty Jan Paweł II

W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, że zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W tekście przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem „Solidarności”, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.

Hetman Stanisław Żółkiewski

Sejm ustanowił 2020 Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza w dziejach oręża polskiego, pełniącego szereg najważniejszych urzędów I Rzeczypospolitej: sekretarza królewskiego, hetmana polnego koronnego, kasztelana lwowskiego, wojewody kijowskiego, a w końcu hetmana wielkiego koronnego i kanclerza wielkiego koronnego. „Stanisław Żółkiewski brał udział we wszystkich wojnach toczonych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVI wieku i początkach XVII wieku. Najpierw walczył u boku doświadczonego wodza i kanclerza Jana Zamoyskiego, uczestniczył w wyprawach przeciw Habsburgom i Moskwie, na Mołdawię i Wołoszczyznę, później zwyciężał, dowodząc samodzielnie w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Kozakom, Turcji i Tatarom” – czytamy.

Leopold Tyrmand

Przez aklamację posłowie podjęli 25 kwietnia uchwałę w sprawie ustanowienia 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda – znakomitego, dla wielu kultowego, pisarza, którego utwory powstałe w latach 50. i 60. wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. „W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd” – brzmią słowa uchwały. W dokumencie posłowie podkreślili również, że autor głośnej powieści „Zły” i bezkompromisowego „Dziennika 1954”, był jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach wykazywał się odwagą i niezależnością intelektualną. W połowie lat 60. zdecydował się na emigrację. Również tam – za oceanem – pozostał aktywny. Celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie „Cywilizacja komunizmu” uznał go za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość.

Roman Ingarden

Patronem 2020 został również Roman Ingarden – jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, który pozostawił po sobie imponujący dorobek: książki, artykuły, przekłady, archiwum rękopisów. Obejmowały one szeroki zakres tematyczny. Od filozofii literatury, przez estetykę, teorię poznania, po ontologię. W 2020 r. przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. „Na szczególne podkreślenie zasługuje Jego bezkompromisowość intelektualna. Podczas okupacji niemieckiej napisał swoje sztandarowe dzieło „Spór o istnienie świata”. W 1950 r. za krytyczny stosunek do marksizmu został pozbawiany prawa do wykładania na macierzystym Uniwersytecie Jagiellońskim i publikowania prac o tematyce fenomenologicznej. Ten czas wykorzystał m.in. na dokonanie wzorcowego przekładu „Krytyki czystego rozumu” Immanuela Kanta. Choć sam był racjonalistą, przez lata korespondował z Edytą Stein, a wśród jego uczniów znaleźli się Karol Wojtyła czy Józef Tischner”

Bitwa Warszawska 1920 roku

Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej, decydującego starcia wojny polsko-bolszewickiej. „Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym m.in. przez szefa sztabu generalnego – generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią” – podkreślono w tekście dokumentu. Przypomniano także słowa Prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego, który w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2009 r. mówił: „W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca”.

100. rocznica Zaślubin Polski z morzem w Pucku

Izba podjęła uchwałę ustanawiającą rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”. Ma to związek z przypadającą dokładnie 10 lutego przyszłego roku setną rocznicą historycznych zaślubin Polski z morzem dokonanych w Pucku przez gen. Józefa Hallera. „Ten jubileusz jest doskonałą okazją, by dokonać retrospekcyjnej oceny czy dobrze zagospodarowaliśmy przestrzeń wolności uzyskanej na mocy Traktatu Wersalskiego gwarantującego Polsce powrót nad Bałtyk” – czytamy w uchwale.

Dokument zwraca uwagę, że władze II Rzeczypospolitej nadały temu wydarzeniu szczególną rangę. Samemu gen. Hallerowi towarzyszyła 20-osobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele Rządu – w tym minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradm. Kazimierz Porębski, dyplomaci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Pomorza, w tym Kaszubi. – Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz Polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem – powiedział podczas tamtej uroczystości gen. Haller.

Źródło: sejm.gov.pl

 

CZYTAJ WIĘCEJ.

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=9498C1CF5F9541C0C1258419002945CA

 


Miłość niejedno ma imię...

Tak z pewnością można powiedzieć po lekturze dużego zbioru książek o miłości, jakie mamy w szkolnej bibliotece. Miłość rodzicielska, miłość romantyczna, miłość do Ojczyzny. W naszym projekcie czytaliśmy m. in. poradnik amerykańskiego autora Marka Gungora "9 małżeńskich porad, a każda warta milion dolarów". Powstało kilkanaście recenzji tej książki - niedługiej i z zabawnymi ilustracjami. Poniżej niektóre opinie uczniów klasy III TTŻ . Przeczytajcie, co myślą o książce Gungora , a jeśli chcecie wyrobić sobie własne zdanie - zapraszamy do biblioteki! 
 
"Książka" 9 małżeńskich porad, a każda warta milion dolarów " to dobry sposób, żeby zwiększyć swoją wiedzę na temat małżeństwa. Książka ma przyjazną formę, jest przejrzyście i zwięźle napisana. Najlepszą poradą jest, moim zdaniem" Bądźcie dla siebie mili". Ta zasada zwraca uwagę na dobre relacje pomiędzy bliskimi ludźmi, co pozwala być szczęśliwym. Ale wszystkie porady są ciekawe i trafne. Ta książka na pewno może poprawić jakość życia w związku, chociaż według mnie, najważniejsze jest chęć do stałego rozwoju relacji. " Maciej 
"Każdy człowiek będący w związku małżeńskim albo planujący zawarcie małżeństwa może skorzystać ze wskazówek zawartych w książce" 9 małżeńskich porad, a każda warta milion dolarów". Wszystkie wskazówki są bardzo przydatne, a najbardziej trafna jest" Bądźcie dla siebie czytelni". Tak samo jak autor, uważam, że mąż i żona powinni zawsze jasno mówić o co im chodzi, czego oczekują i w ten sposób dochodzić do porozumienia. Brak jasnych informacji wywołuje niepotrzebne kłótnie. Autor przeżył w swoim małżeństwie kilkadziesiąt lat i dlatego jego porady są wiarygodne." Magda 
48380918_371004773444902_7470327864513003520_n
48397039_331285374378545_7111566403009773568_n
48415069_360977964668003_2150514451801964544_n
335389-352x500

Przygarnijcie nas na Święta!

Wszyscy chcą spędzać Święta w cieple rodzinnego domu. Cieszyć się obecnością bliskich, rozmową, wspólnym czasem... Sama radość!!!
Wyobraźcie sobie teraz, jak samotne i niepotrzebne czują się wówczas książki w pustej, zimnej bibliotece... Dlatego mamy dla Was świąteczną propozycję. Spójrzcie, ile pięknych opowieści, czeka, żeby ich wysłuchać. Każda z nich tęskni do swojego człowieka... Przygarnijcie je na Święta!
                                                                                                                                          Wasze Książki heart

Wizyta w Klubie Podróżnika MBP w Ostrołęce - 4.10.2018 r.

Wczoraj odwiedziliśmy Klub Podróżnika w Miejskiej Bibliotece Publicznej w OStrołęce. Gościem Klubu był Robert Gondek - podróżnik, popularyzator wiedzy o Afryce, znakomity fotograf.
Pan Robert realizuje niezwykły projekt. Jego celem jest zdobycie najwyższych szczytów wszystkich 50 krajów kontynentu afrykańskiego. Podróże do Afryki przynoszą też efekty w postaci niesamowitych zdjęć ptaków, zwierząt i roślin, a także mieszkańców tego rejonu świata. Do tej pory Robert Gondek odwiedził odwiedził 19 państw Afryki i planuje już kolejne podróże.

 


Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" - 8.09.2018 r.

W sobotę 8 września nie mogło nas zabraknąć na wspólnym czytaniu "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łysych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II Technikum Technologii Żywności: Magdalena Krysiak, Katarzyna Olszewska i Daniel Piankowski, którzy doskonale wywiązali się ze swojego zadania!

6
1
2
4
3
5

Warto przeczytać!

Jak żyć mocno i ciekawie? Nie na pokaz i nie na niby… Jak żyć... na pełnej petardzie!

Ksiądz z powołania i podróżnik z pasji. Jan Kaczkowski. Ksiądz Jan Kaczkowski. Doktor teologii, który nie lubi katolicyzmu kucanego. Założyciel hospicjum w Pucku, który uczył lekarzy jak rozmawiać o śmierci z pacjentami. W dzieciństwie nie chodził na religię, a potem o mały włos nie otrzymałby święceń. Chory na nowotwór mózgu określał sam siebie onkocelebrytą, czyli człowiekiem, który jest znany z tego, że ma raka. Znany tak naprawdę z optymistycznego podejścia i wielkiej miłości do świata, którą dzielił się poprzez swoje opowieści. A oto jedna z nich:

„Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”

Książka, której nie da się łatwo zaszufladkować. Autobiograficzna opowieść, która uczy jak żyć prosto i czerpać z każdego dnia pełnymi garściami. O tym skąd pochodzi Jan Kaczkowski i dlaczego został księdzem. Co go inspirowało i jak radził sobie ze śmiertelną chorobą. A przede wszystkim o tym, jak mimo niepowodzeń i kłopotów nigdy nie stracić wiary i nadziei.

Na zachętę kilka cytatów:

„Chociaż fizycznie wśród rówieśników byłem po prostu „dupa”, to nadrabiałem to ostrym językiem. Mój dom tak mnie naładował pozytywną energią, że nie miałem z tym żadnych trudności (chociaż cięty język to akurat broń obosieczna)”.

  

  „Świetne kazanie musi mieć trzy elementy: porywający wstęp, jeszcze bardziej porywające zakończenie i jak najmniej       pomiędzy nimi”.

 

„Nie da się uciec od myślenia o własnej śmierci, będąc śmiertelnie chorym. Zresztą ze śmierci trzeba żartować, bo gdyby śmierć była śmiertelnie poważna, toby nas zabiła”.

 

„- Więc to, że mnie z tego seminarium nie wyrzucono, jest pośrednim       dowodem na istnienie Pana Boga.

  - Za co miałby zostać Ksiądz wyrzucony?

  - Za niewyparzoną gębę”.


 

Czytanie na śniadaniesmiley

W przedświąteczną środę odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Łysych. Spotkaliśmy się tam z uczniami klas „0”. Ola Bastek i Natalia Cicha  przeczytały maluchom dwie śliczne bajki o świąteczno-zimowej tematyce. Dzieci przyjęły starsze koleżanki bardzo życzliwie. Były grzeczne i chętne do rozmowy. Okazało się, że lubią czytać i słuchać głośnego czytania. Zaprosiliśmy je w odwiedziny do naszej szkoły. Umówiliśmy się na wiosnę…

P1060577
P1060578
P1060584
P1060586

Fakty i liczby

Biblioteka funkcjonuje w naszej szkole  prawie od samego początku jej istnienia – pierwsze nabytki pojawiły się w 1967 roku. Biblioteka otrzymała z przydziału 25 książek na łączną kwotę 387 zł. Od tamtej pory księgozbiór biblioteki ZSP w Łysych znacznie się powiększył i liczy dzisiaj 5765 książek.

Gromadzimy książki i inne materiały dydaktyczne na nośnikach elektronicznych w formatach tekstowych   (dokumenty na płytach -15 szt.), dźwiękowych (audiobooki na płytach i kasetach -29 szt.), audiowizualnych (filmy na płytach - 280 szt.). Posiadamy słowniki, encyklopedie, leksykony, atlasy, albumy z których uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i inni pracownicy szkoły mogą korzystać w czytelni.  Prenumerujemy wiele ciekawych czasopism, zbieramy materiały o regionie Kurpiowszczyzny,  ulotki, foldery, informatory związane z dalszym kształceniem i karierą zawodową.

W bibliotece znajduje się  centrum multimedialne, które składa się z 8 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. 


 

Thriller, romans a może biografia sławnego piłkarza?

W grudniu 2016 r. biblioteka wzbogaciła się o wiele ciekawych książek.  Poniżej prezentujemy nasze nowości z podziałem na książki przygodowe, obyczajowe, biografie, poezje i dramaty.

KSIĄŻKI PRZYGODOWE

Ted Chiang Historia twojego życia

Andrzej Pilipiuk Konan Destylator

Andrzej Pilipiuk Litr ciekłego ołowiu

Andrzej Pilipiuk Czarownik Iwanow

Andrzej Pilipiuk Weźmisz czarno kure…

Andrzej Pilipiuk Zagadka Kuby Rozpruwacza

Ken Follett Noc nad oceanem

Ken Follett  Igła

Ken Follett  Zamieć

Andrzej Ziemiański Achaja

Katarzyna Bonda Lampiony

Tess Gerritsen Skalpel

Szczepan Twardoch Król

Andrzej Sapkowski Maladie i inne opowiadania

Zygmunt Miłoszewski Domofon

Marek Krajewski Mock

Vincent Severski Niepokorni

Vincent Severski Nielegalni

Vincent Severski Niewierni

Vincent Severski Nieśmiertelni

Elżbieta Cherezińska Harda

Jerzy Ciszewski Ojciec’44

David Baldacci i in.  Twarzą w twarz

Lee Child Zmuś mnie

Marek  Krajewski Głowa Minotaura

KSIĄŻKI OBYCZAJOWE

Saroo Brierley Lion.  Droga do domu

Magdalena Kordel  Anioł do wynajęcia

Markus Zusak Złodziejka książek

Carla Montero Szmaragdowa tablica

Paulina Simons Bellagrand

Paulina Simons Samotna gwiazda

Paulina Simons Tully

Lew Tołstoj  Anna Karenina

Maja Lunde Historia pszczół

Jan Twardowski Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania

Magdalena Witkiewicz Pracownia dobrych myśli

Kristin Hannah Słowik

Stefan Żeromski Przedwiośnie

Monika Sznajderman Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna

Andrzej Stasiuk Osiołkiem

Rafał Witek Chłopiec z Lampedusy

Paul Kalanithi  Jeszcze jeden oddech

Natalia Sońska Obudź się, Kopciuszku

Jojo Moyes Razem będzie lepiej

Jojo Moyes Kiedy odszedłeś

Emily Bronte Wichrowe wzgórza

BIOGRAFIE

James Martin Jezus

Szymon Hołownia Święci codziennego użytku

Elisabetta Pigue Franciszek. Życie i rewolucja

Jan Twardowski Elementarz księdza Twardowskiego

Magdalena Grzebałkowska Beksińscy. Portret podwójny

Michał Rusinek Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

Dariusz Tuzimek Lewandowski. Wygrane marzenia

Joanna Puchalska Polki, które zadziwiły świat

Małgorzata Chmielewska i in. Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie

Justyna Dąbrowska Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami

Beata Pawlikowska Między światami

POEZJE I DRAMATY

Jan Twardowski  Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze

INNE

Charlotte Cho Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji

Agnieszka Maciąg Pełnia życia

Peter Wohlleben Sekretne życie drzew

Amy Alkon Dobre maniery dla miłych ludzi , którzy czasem mówią k***a

Andrzej Janus Nie daj się zjeść  grzybom Candida

Piotr Józefowski i in. Zdrowy kręgosłup. Stres, wady postawy, ćwiczenia

Paul Hymers Ekologiczny dom

Jan Dąbrowsky Takie tam

Regina Brett Bóg nigdy nie mruga

Regina Brett Jesteś cudem

Meik Wiking Hygge. Klucz do szczęścia

Mark Gungor 9 małżeńskich porad, a każda warta milion dolarów

Adam Szustak Plaster miodu

 

 


 

“Odnajduję się na rynku pracy”

           Nasza placówka od wielu lat współpracuje z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Ostrołęce i Młodzieżowym Centrum Kariery w Myszyńcu. W tym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych uczestniczą w spotkaniach z doradcami zawodowymi -  Paniami Agnieszką Fąk, Anetą Glinką   i Anną Bors,  w ramach programu “Odnajduję się na rynku pracy”. Program zakłada zwiększenie szans młodzieży ze środowiska wiejskiego na rynku pracy. Wyposaża młodych ludzi w wiedzę   niezbędną   w procesie samozatrudnienia. We wrześniu zajęcia poświęcono komunikacji interpersonalnej i jej znaczeniu w kontaktach z innymi, w listopadzie badaniu potencjału osobowościowego oraz analizie mocnych i słabych stron uczestników. W najbliższych miesiącach uczniowie zdobęda wiedzę dotycząca autoprezentacji podczas spotkania z pracodawcą, zapoznają się z obecną sytuacją na lokalnym rynku pracy, nauczą się  sporządzać biznesplan, wypełniać dokumenty aplikacyjne, zakładać i rejestrować własną działalność gospodarczą. Przygotują sie do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.

Uczniowie chętnie uczestniczą w programie i wysoko oceniają kompetencje prowadzących. Zajęcia przynoszą młodzieży dużo korzyści i pozwalają lepiej przygotować się do samodzielności, są też fajnym urozmaiceniem szkolnej codzienności.

Spotkania organizuje biblioteka szkolna.


 

Kiermasz Podręczników Używanych  – wrzesień 2016.

          Książki do szkoły to duży wydatek dla wszystkich rodziców, szczególnie tych, którzy muszą wyposażyć kilkoro dzieci. Jednocześnie wielu uczniów chciałoby sprzedać podręczniki z młodszej klasy i odzyskać kilka złotych z poniesionych kosztów. Na przeciw tym potrzebom wychodzi biblioteka, która na początku roku szkolnego organizuje Kiermasz Podręczników Używanych.

Wszyscy chętni, którzy nie zniszczyli mocno swoich książek (duży plus za to!), mogą przynieść je do biblioteki, która zajmuje się ich dystrybucją.

W tym roku, jak zwykle, zgłosiło się wielu uczniów. Łącznie przynieśli oni około 200 książek do wszystkich przedmiotów. Niemal połowa podręczników znalazła nabywców, zadowolonych z korzystnego zakupu.

Również organizatorów cieszy zainteresowanie akcją, która, oprócz wymiernych korzyści materialnych dla uczniów, ma też wymiar wychowawczy i ekologiczny.


 

Wykaz lektur obowiązujących w Zespole Szkół Powiatowych w Łysych

od roku szkolnego 2012/2013

 

Technikum Ekonomiczne

Technikum Agrobiznesu

Technikum Technologii Żywności

 

Klasa I.

 

•  Sofokles, Król Edyp

•  Biblia, wybrane psalmy, Pieśni nad Pieśniami (fr.), Księga Hioba (fr.), Księga Koheleta (fr.), Apokalipsa św. Jana (fr.)

•  Dzieje Tristana i Izoldy (fr.)

•  A. Camus, Dżuma

•  Bogurodzica, Lament świętokrzyski

•  W. Szekspir, Makbet

•  J. Kochanowski, wybrane pieśni, treny i psalm

•  M. Sęp Szarzyński, Sonety

•  J. C. Pasek, Pamiętniki (fr.)

•  M. de Cervantes Saavedra, Przemyślny Don Kichot z Manczy (fr.)

 

Klasa II.

 

•  I. Krasicki,  wybrana satyra

•  I. Krasicki, Monachomachia (fr.)

•  A. Mickiewicz, Romantyczność, Sonety krymskie i inne wiersze

•  A. Mickiewicz, Dziady część IV. (fr.)

•  A. Mickiewicz, Dziady część III.

•  A. Mickiewicz, Pan Tadeusz

• J. Słowacki, wybór poezji

•  J. Słowacki, Kordian (fr.)

•  C. K. Norwid, wybór poezji

•  S. Mrożek, Tango

•  F. Dostojewski, Łagodna

            •  M. Konopnicka, Mendel Gdański

•  B. Prus, Lalka

 

Klasa III.

 

•  K. Przerwa-Tetmajer, wybór poezji

•  J. Kasprowicz, wybór poezji

•  L. Staff, wybór poezji

•  S. Wyspiański, Wesele

•  W. S. Reymont, Chłopi (tom I)

•  S. Żeromski, Przedwiośnie

•  B. Schulz, Ulica Krokodyli

•  W. Gombrowicz, Ferdydurke

•  J. Tuwim, wybór poezji

•  B. Leśmian, wybór poezji

•  J. Przyboś, wybór poezji

•  J. Czechowicz, wybór poezji

            •  K. I. Gałczyński, wybór poezji

 

Klasa IV.

 

•  K. K. Baczyński, wybór poezji

•  T. Borowski, Dzień na Harmenzach, Proszę państwa do gazu

•  H. Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem

•  Cz. Miłosz, wybór poezji

•  T. Różewicz, wybór poezji

•  Z. Herbert, wybór poezji

•  M. Białoszewski, wybór poezji

•  W. Szymborska, wybór poezji

•  A. Zagajewski, wybór poezji

 

 

Liceum Ogólnokształcące

 

Klasa I.

 

•  Sofokles, Król Edyp

•  Biblia, wybrane psalmy, Pieśni nad Pieśniami (fr.), Księga Hioba (fr.), Księga Koheleta (fr.), Apokalipsa św. Jana (fr.)

•  M. Bułhakow, Mistrz i Małgorzata     

•  Dzieje Tristana i Izoldy (fr.)

•  A. Camus, Dżuma

•  Bogurodzica, Lament świętokrzyski

•  W. Szekspir, Makbet

•  J. Kochanowski, wybrane pieśni, treny i psalm

•  M. Sęp Szarzyński, Sonety

•  J. C. Pasek, Pamiętniki (fr.)

•  M. de Cervantes Saavedra, Przemyślny Don Kichot z Manczy (fr.)

  

 

Klasa II.

 

•  I. Krasicki,  wybrana satyra

•   Krasicki, Monachomachia (fr.)

•  A. Mickiewicz, Romantyczność, Sonety krymskie i inne wiersze

•  A. Mickiewicz, Dziady część IV. (fr.)

•  A. Mickiewicz, Dziady część III.

•  A. Mickiewicz, Pan Tadeusz

•  J. Słowacki, wybór poezji

•  J. Słowacki, Kordian (fr.)

•  C. K. Norwid, wybór poezji

•  S. Mrożek, Tango

•  F. Dostojewski, Łagodna

•  M. Konopnicka, Mendel Gdański

•  B. Prus, Lalka

•  K. Przerwa-Tetmajer, wybór poezji

•  J. Kasprowicz, wybór poezji

•  L. Staff, wybór poezji

•  S. Wyspiański, Wesele

•  W. S. Reymont, Chłopi (tom I)

 

Klasa III.

 

•  S. Żeromski, Przedwiośnie

•  B. Schulz, Ulica Krokodyli

•  W. Gombrowicz, Ferdydurke

•  J. Tuwim, wybór poezji

•  B. Leśmian, wybór poezji

•  J. Przyboś, wybór poezji

•  J. Czechowicz, wybór poezji

•  K. I. Gałczyński, wybór poezji

•  K. K. Baczyński, wybór poezji

•  T. Borowski, Dzień na Harmenzach, Proszę państwa do gazu

•  H. Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem

•  Cz. Miłosz, wybór poezji

•  T. Różewicz, wybór poezji

•  Z. Herbert, wybór poezji

•  M. Białoszewski, wybór poezji

•  W. Szymborska, wybór poezji

•  A. Zagajewski, wybór poezji


 

Przydatne adresy internetowe

 

Bazy bibliograficzne Biblioteki Narodowej http://www.bn.org.pl

 

Biblioteki na świecie

katalogi bibliotek narodowych http://www.library.uq.edu.au/natlibs/

zbiorczy katalog bibliotek krajów europejskich http://www.ubka.uni-karlsruhe.de/kvk.html

katalog Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie http://catalog.loc.gov/

 

Centralne katalogi bibliotek w Polsce

KaRo http://karo.umk.pl/Karo/

NUKat http://www.nukat.edu.pl/katalog/

 

Serwis Polska http://www.polska.pl

Prasa światowa http://www.gazzetta.pl

Odnośniki  do bibliotek wirtualnych w Polsce http://www.bn.org.pl/ebook.htm

Projekt Gutenberg http://www.promo.net/pg/

 

Nauka

Ministerstwo Nauki i Informatyzacji http://www.mnii.gov.pl/

Ośrodek Przetwarzania Informacji http://bazy.opi.pl

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej http://www.fnp.org.pl/

 

Prawo

Polski Serwer Prawa http://prawo.lex.pl/

Sejm RP http://www.sejm.gov.pl

Biblioteka Sejmowa http://bib.sejm.gov.pl