Biblioteka Szkolna
Ruszyło Narodowe Czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego!
Finał tegorocznej edycji rozpoczął się w 7 września.
Do udziału w Narodowym Czytaniu utworu zachęcał Prezydent RP Andrzej Duda.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Nasza szkoła również wzięła udział w akcji. Na gazetce zostały umieszczone informacje o Juliuszu Słowackim, a młodzież w bibliotece szkolnej czytała Kordiana.
Konkurs Pięknego Czytania
5 grudnia odbył się szkolny finał konkursu - wzięli w nim udział reprezentanci klas, wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach.
Uczestnicy czytali na głos fragmenty książek "Zabić drozda" (H.Lee), "Harry Potter"(J.K.Rowling) i "Nieboszczyk sam w domu"(A. Rogoziński).
Jury oceniało technikę czytania i środki artystycznego wyrazu.
I miejsce zajął Janek Popielarczyk. Na II uplasowali się wspólnie Ola Sakowska i Kacper Oleśkiewicz, a na III Dominika Szmigiel i Filip Zwierciadłowski.
Wyróżnienia otrzymali:
Ola Dąbkowska, Gabrysia Szablak, Roksana Kaczmarczyk, Miłosz Myszkowski, Kacper Gregorczyk, Roksana Kodź, Anita Lemańska, Przemek Kaczmarczyk, Filip Kur i Julia Małż.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy wyjątkowych umiejętności!
Konkurs zorganizowały Anna Wiśniewska i Ewa Tomczak z biblioteki szkolnej we współpracy z pedagog Karoliną Łojko.
Kiermasz Podręczników Używanych w Bibliotece Szkolnej
W październiku zakończyliśmy i podsumowaliśmy tegoroczny kiermasz. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony sprzedających, jak i potencjalnych nabywców.
Uczniowie kupili tym razem 105 książek przyniesionych przez starsze koleżanki i kolegów.
To było satysfakcjonujące działanie - przyniosło wymierne korzyści uczestnikom i doskonale wpisuje się w ideę troski o środowisko naturalne.
Zapraszamy w przyszłym roku.
E. Tomczak i A. Wiśniewska
Spotkanie autorskie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łysych
5 października mieliśmy okazję poznać, pochodzącą z Ostrołęki, nieprzeciętną nastolatkę – Oliwię Marczak, autorkę bardzo dobrze przyjętego thrillera „Sędzia”. Książka właśnie ukazała się drukiem, a powstała trzy lata temu, gdy Oliwia zaczynała naukę w liceum. Historia młodej autorki i jej wyjątkowo wczesnego debiutu to historia talentu, fascynacji literaturą, pracowitości i konsekwencji. Już jako uczennica klasy III szkoły podstawowej dziewczynka czytała samodzielnie Hobbita a w klasie IV wzięła z powodzeniem udział w konkursie prozatorskim. Obecnie Oliwia szykuje się do matury i studiów medycznych. W przyszłości planuje łączyć pasję literacką i pracę lekarza medycyny sądowej. Debiutancka książka Oliwii Marczak jest dostępna w księgarniach, niedługo znajdzie się również w szkolnej bibliotece. Lektura zapowiada się niezwykle interesująco. Młodziutkiej autorce życzymy powodzenia i pomyślnego rozwoju kariery pisarskiej!
Czytaliśmy "Nad Niemnem" razem z całą Polską w szkole i w Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie reprezentowały nas Karolina Krzynowek i Ola Olszewska z klasy II TTŻ.
Na gazetce Samorządu Uczniowskiego jeszcze przez jakiś czas będzie można przeczytać najpiękniejsze cytaty z dzieła Elizy Orzeszkowej - zerknijcie przechodząc...
Nasza szkoła wzięła po raz pierwszy udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu - "Przerwa na czytanie". Akcja odbyła się także w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Celem akcji była promocja czytelnictwa. Wiele osób chętnie przyniosło z domu ulubioną książkę, inni wypożyczyli z biblioteki. Podczas przerwy uczniowie czytali książki. W akcji "Przerwa na czytanie" uczestniczyli także nauczyciele szkoły. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 169 uczniów. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas jeszcze więcej.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego dnia.
Przerwa na czytanie”
7 listopada 2022 r.(poniedziałek ) bijemy rekord czytania na przerwie!
Biblioteka szkolna wraz z nauczycielami oraz Samorządem Uczniowskim zaprasza uczniów, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi do wzięcia udziału w kolejnej III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. “Przerwa na czytanie”. Wydarzenie o odbywa się w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Celem akcji jest:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
- integracja środowiska lokalnego;
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
- wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
- zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Aby wziąć udział w akcji wystarczy wypożyczyć książkę z biblioteki lub przynieść ją z domu, usiąść wygodnie na korytarzu lub innym wybranym przez siebie miejscu i czytać podczas przerw międzylekcyjnych.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji! Pobijmy rekord czytania na przerwie!
Upoluj swoją książkę !
Pragniemy poinformować, że nasza szkoła, jako jedna z tysiąca w Polsce zakwalifikowała się do kolejnej edycji akcji Czytaj PL i Upoluj swoją książkę. Jest to największa akcja czytelnicza w kraju. Akcja ta ma charakter bezpłatnej wypożyczalni 18 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać darmową aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony poniżej i na plakacie. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie i światowe bestsellery.
W widocznych miejscach w szkole ( przed pokojem nauczycielskim, przy wejściu do szkoły, na drzwiach biblioteki)) umieszczone są żółte plakaty. Czytać i słuchać bestsellerowych książek będziecie mogli za darmo przez cały listopad.
Międzynarodowy Dzień Dziewczyny to święto cykliczne, obchodzimy je 11 października.
Dzień Dziewczyny, nazywany także Dniem Dziewczynek lub Dniem Dziewcząt, to jedno z najmłodszych świąt w naszym kalendarzu.
Zostało ustanowione przez ONZ dopiero w 2012 r., więc jest jeszcze relatywnie młode, a przez to jak na razie dość mało znane. Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Sponsorem rezolucji była Rona Ambrose, minister ds. statusu kobiet Kanady, a delegacja kobiet i dziewcząt przedstawiła prezentacje wspierające tę inicjatywę na 55. Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet. 19 grudnia 2011 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zagłosowało wówczas za przyjęciem rezolucji przyjmującej 11 października 2012 r. jako inauguracyjny Międzynarodowy Dzień Dziewczyny. Od tamtej pory co roku 11 października świętujemy tę szczególną okazję. Święto to ustanowione w szczytnym celu. Ma zwracać uwagę na trudności, z którymi mierzy się duża część ludzkości: dziewczyny, dziewczynki i młode kobiety.
Często globalne plany rozwoju nie uwzględniają dziewcząt: ani ich potrzeb, ani ich potencjału, zaś ich problemy bardzo często są niewidoczne dla prawodawców, rynku pracy czy twórców usług. Według danych ONZ ponad 62 miliony dziewcząt na całym świecie nie miało dostępu do edukacji. Inna statystyka mówi, że dziewczęta w wieku od 5 do 14 lat spędzają na pracach domowych o ponad 160 milionów godzin więcej niż chłopcy w tym samym wieku, zaś jedna na cztery dziewczynki wychodzi za mąż przed 18. rokiem życia. Emma Watson, Ambasador Dobrej Woli Organizacji Narodów Zjednoczonych, wezwała kraje i rodziny na całym świecie do położenia kresu przymusowym małżeństwom dzieci. Pozycja zarówno dziewcząt, jak i kobiet nie jest równa chłopcom i mężczyznom.
Pomysł na obchodzenie Dnia Dziewczyny wyrósł z kampanii Plan International "Bo jestem dziewczyną", która uświadamia znaczenie wychowania dziewcząt na całym świecie, a w szczególności w krajach rozwijających się. Każdego roku Dzień Dziewczyny ma temat przewodni; "Zakończyć małżeństwa dzieci", "Innowacje w edukacji dziewcząt", "Wzmacnianie pozycji dorastających dziewcząt: zakończenie cyklu przemocy", "Moc dorastającej dziewczyny: Wizja na rok 2030", "Postępy dziewcząt = postęp w osiąganiu celów: co się liczy dla dziewczyn", "EmPOWER Girls: przed, w trakcie i po kryzysach"
Składając życzenia z okazji Dnia Dziewczyny swojej ukochanej dziewczynie, narzeczonej czy żonie, warto wspomnieć o tym, w czym jest świetna, za co się ją podziwia i zapewnić, że jakikolwiek cel sobie obierze, to dążąc doń, może liczyć na życzliwość, wsparcie i miłość osoby składającej życzenia. "Jestem przy Tobie w Dniu Dziewczyny i w każdym innym dniu — one wszystkie są Twoje" — takie wyznanie na pewno poruszy serce każdej dziewczyny.
Na górze róże, na dole kamienie
Życzę Ci, by nastało równouprawnienie.
Na górze róże, na dole bzy,
Niech się więc spełnią Twoje sny.
Zapraszamy do biblioteki uczniów, słuchaczy szkół dla dorosłych, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Służymy zawsze radą i informacją. Pomożemy w wyborze materiałów potrzebnych do nauki czy ciekawej książki „do poduszki”. W naszych bogatych zbiorach każdy znajdzie coś dla siebie!
Godziny pracy biblioteki od 13 września 2021 r.
Dzień tygodnia |
Godziny |
poniedziałek |
11:35-14:10 |
wtorek |
8:50-11:35 |
środa |
8:50-14:10 |
czwartek |
9:00-13:20 |
piątek |
BIBILIOTEKA NIECZYNNA |
PATRONI ROKU 2022
W związku z przypadającą w roku bieżącym 200. rocznicą pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, Sejm RP podjął uchwałę, na mocy której rok 2022 został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu. „Ballady i romanse” będą również lekturą tegorocznego Narodowego Czytania.
Na patronów roku 2022 zostali wybrani:
Maria Grzegorzewska,
Maria Konopnicka,
Ignacy Łukasiewicz,
Józef Rufin Wybicki,
Wanda Rutkiewicz,
Józef Mackiewicz.
Maria Grzegorzewska W 2022 r. mija 100. rocznica założenia PaństwowegoInstytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie).Jest założycielką i patronką. Jako naukowiec, pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog, działaczka społeczna. Mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła ona stwierdzenie: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Jej dzieła stanowią inspirację dla kolejnych badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Szczególną wartość nadała pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego”.
W maju 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Twórczyni „Roty”. Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Była autorką takich dzieł jak”: „Pan Balcer w Brazylii”, „Mendel Gdański”, „Nasza szkapa”, powieści i wierszy dla dzieci, jak „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” i „Na jagody”.Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych.
200 lat temu, urodził się Ignacy Łukasiewicz, twórca światowego przemysłu naftowego. W 2022 r. przypada także 140. rocznica jego śmierci. Jego działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata. Z wykształcenia farmaceuta, podczas pracy w aptece prowadził badania nad destylacją ropy naftowej, z której udało mu się wydzielić naftę.
Wśród dokonań Łukasiewicza było:
- utworzenie na ziemiach polskich pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce w powiecie krośnieńskim;
- uruchomienie kilku rafinerii;
- wynalazł on także lampę naftową.
Zaangażowanie patriotyczne Łukasiewicza:
- udział w konspiracji podczas Powstania Krakowskiego;
- wsparcie finansowe Powstania Styczniowego i pomoc jego uczestnikom;
- był on także filantropem i działaczem społecznym.
Józef Wybicki 10 marca – 200. rocznica śmierci, 29 września – 275. rocznica urodzin, 225. rocznica powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”
Józef Rufin Wybicki to autor „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 roku jest polskim hymnem narodowym. Józef Wybicki brał udziału w elekcji królewskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku. Do historii przeszła jego protestacja zgłoszona w trakcie sejmu Repninowskiego w 1769 roku, która przez współczesnych uznawana jest za jedno z pierwszych działań konfederacji barskiej. Józef Wybicki wielokrotnie był posłem na Sejm, jednak nie został wybrany na najważniejszy Sejm Wielki. Mimo to brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 Maja. Po interwencji rosyjskiej wziął udział w tajnych przygotowaniach do wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Po upadku insurekcji wyjechał do Paryża, gdzie dzięki jego staraniom udało się uzyskać zgodę na utworzenie wojska polskiego u boku Francji.
Wanda Rutkiewicz 12 maja – 30. rocznica śmierci. Jedna z najwybitniejszych himalaistek świata. 16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest – jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie. Była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2. Od najmłodszych lat trenowała różne dyscypliny sportu, by ostatecznie związać się z górami – najpierw jako taterniczka, potem alpinistka, a wreszcie – himalaistka. Była orędowniczką kobiecego himalaizmu, wspierała kobiece ekspedycje i sama brała w nich udział” „Na upamiętnienie zasługuje też działalność Wandy Rutkiewicz w opozycji demokratycznej. W latach 80. była członkinią zakładowego koła „Solidarności” w Instytucie Maszyn Matematycznych. Niektóre źródła podają, że była pomysłodawczynią założenia tej komórki związku. Zaginęła 12 maja 1992 roku w drodze na Kanczendzangę. Do dziś odnaleziono jej ciała.
Józef Mackiewicz urodził się 120 lat temu, w kwietniu 1902 r. Ten jeden z największych pisarzy polskich w swej twórczości „przedstawiał życie mieszkańców pogranicza polsko-litewsko-białoruskiegona tle przełomowych wydarzeń historycznych i odwoływał się do tradycji wielonarodowej I Rzeczypospolitej”. Był nieprzejednanym wrogiem totalitaryzmów, szczególnie komunizmu, poszukiwał wszystkiego, co mogłoby łączyć mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, w tym antybolszewicką opozycję w Rosji, na drodze ku wolności narodów. Wielkość jego dorobku wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi".
12 maja Dzień Walki z Czerniakiem.
Jest to okazja do zwrócenia uwagi na charakterystykę tego nowotworu oraz jego profilaktykę. Czerniak najczęściej pojawia się na skórze, ale występuje także na ustach, nosie czy gałce ocznej. Znamię może być nowe lub powstałe z już istniejącego znamienia pod wpływem słońca lub światła UV w solariach. Czerniak może rozwinąć się u każdego. Polacy ze względu na jasną karnację skóry są w dużym stopniu narażeni na ten nowotwór.
Szczególnie zagrożone zachorowaniem są osoby:
- o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach;
- o dużej liczbie znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia;
- które doznały oparzeń słonecznych, zwłaszcza w dzieciństwie;
- słabo tolerujące słońce, opalające się z dużym trudem lub wcale;
- przebywające w pełnym słońcu dłużej niż godzinę dziennie;
- u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry;
- korzystające z solarium.
https://www.akademiaczerniaka.pl/o-czerniaku/jak-rozwija-sie-czerniak-skory-czynniki-ryzyka
W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z tego powodu. Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry. Tworzy się w wyniku zezłośliwienia melanocytów –komórek barwnikowych skóry. Wcześnie wykryty jest wyleczalny w 90 %.
Aby uchronić się przed czerniakiem należy:
- używać kremów z wysokim filtrem
- unikać opalania w czasie gdy promieniowanie słoneczne jest największe
- zrezygnować z solarium
- obserwować swoje znamiona
- zgłaszać się na konsultacje lekarskie przynajmniej 1 raz w roku
- Cechy charakterystyczne, które pomagają w rozpoznaniu czerniaka, określane są za pomocą kryteriów:
ABCDE czerniaka
A – asymetria, np. znamię „wylewające” się na jedną stronę
B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia
C – czerwony, czarny, niejednolity kolor
D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm
E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu
W razie zauważenia niepokojących zmian należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
W Polsce tego dnia można skorzystać z bezpłatnych badań znamion. Patronem tej akcji jest Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. To wspaniała okazja, aby skonsultować się ze specjalistami. Warto kilka dni przed planowanymi akcjami sprawdzić w Internecie, w których gabinetach odbywają się darmowe badania, aby umówić się wcześniej na wizytę. Podczas Dnia Walki z Czerniakiem można uzyskać również informacje na temat fototypu skóry.
W ramach profilaktyki w naszej szkole przy sklepiku jest gazetka informacyjna o czerniaku. Prowadzone były zajęcia z programu edukacyjnego "Znamię! Znam je?" Jest to inicjatywa Akademii Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły: Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.
Cały artykuł na ten temat znajdziesz tutaj
„LII Konkurs Palma Kurpiowska Łyse 2022”
Ozdobione wstążkami, suszonymi barwnymi trawami, listkami borówki, mirtu lub widłakiem uroczyście święcone są w kościołach:
... do świątyni gronem wszystkim
idą młodzi, idą starzy
różdżkę wierzby z młodym listkiem
niosą święcić do ołtarzy…
... orzeźwiona łzami wiary
wraca w domy ciżba prosta
i jak każe zwyczaj stary
różdżką wierzby siebie chłosta
„ nie ja biję – wierzba biła,
już za tydzień Zmartwychwstanie”.
Niedziela Palmowa zwana Kwietną, Palmową, Różdżkową, Wierzbną rozpoczyna cykl zwyczajów i obrzędów wspominania ostatnich dni życia Chrystusa na ziemi. Nazwana na pamiątkę uroczystego wjazdu do Jerozolimy, gdy lud na znak czci i hołdu rzucał gałązki palmowe pod nogi osiołka niosącego Pana.
Jedną z największych atrakcji folklorystycznych na Mazowszu jest Niedziela Palmowa we wsi Łyse w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Ze wszystkich stron zjeżdżają wycieczki aby zobaczyć największe (ponoć) w Polsce palmy wielkanocne. Mieszkańcy Łysych i działacze kultury twierdzą, że Łyse słynęły „od zawsze” z największych palm, bo jak powiadają Kurpie wysokie palmy miały zapewnić długie życie, dorodne dzieci i urodzaj w polu.
Od 1969 roku rok rocznie organizowany jest konkursu na Kurpiowską Palmę Wielkanocną. Wyjątek stanowi 2020 r. z powodu pandemii konkurs nie odbył się w ogóle.
Nie zawsze jednak tak było. Adam Chętnik, założyciel skansenu kurpiowskiego w Nowogrodzie Łomżyńskim, w piśmie „Ziemia” w 1932 roku tak pisał: „Przed laty kilkudziesięciu starano się mieć palmy możliwie wysokie. Obecnie palmy wysokie wychodzą coraz więcej z mody. Na ich miejsce ludność tnie gałązki wierzby, dzikich porzeczek czarnych, malin itp. i zatyka je w naczynia z wodą jeszcze w połowie postu.”.
Po II wojnie światowej nie powrócili Kurpie do tradycji strojenia wysokich palem.
W 1969 roku, w rok po jego śmierci męża Jadwiga Chętnikowa, dyrektor Muzeum Kurpiowskiego w Łomży i skansenu w Nowogrodzie, dla uczczenia pamięci męża podjęła akcję organizowania konkursu na Kurpiowską Palmę Wielkanocną.
Los sprawił, że wiosną tego roku Pani Chętnikowa spotkała etnografa Bobka Opowicza zwanego „Wujek”, działacza Uniwersyteckiego klubu Amatorów Turystyki (UNIKAT-u.) Pełen niezwykłych pomysłów Wujek Opowicz zorganizował trwającą cztery lata akcję promowania Kurpiowskiej Palmy w Łysych. W akcji brały udział następujące osoby i instytucje:
- Pani Jadwiga Chętnikowa – wódz naczelny całego przedsięwzięcia i szef skansenu w Nowogrodzie,
- ksiądz Adolf Pogorzelski – proboszcz parafii Łyse – propagator kultury kurpiowskiej, przywiązujący wielką wagą do zachowania stroju ludowego,
- Państwo Irena i Władysław Karaszewscy. Ona – kierowniczka klubu i Koła Gospodyń, On – prezes Kurpiowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Łysych,
- studenci zgromadzeni wokół Unikatu.
Akcja przebiegała corocznie według podobnego schematu:
- W sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową autokar ze studentami przyjeżdżał do Nowogrodu. Zwiedzaliśmy skansen, Pani Chętnikowa opowiadała o historii Kurpiowszczyzny,
- czasami jeździliśmy do Dębnik – do Bolesława Olbrysia – rzeźbiarza, lutnika i wytwórcy instrumentów muzycznych.
- Wieczorem, nad Narwią tradycyjne śpiewanie przy ognisku.
- W niedzielę rano jechaliśmy do Łysych. W klubie prowadzonym przez Panią Karaszewską przebieraliśmy się w autentyczne kurpiowskie stroje ludowe przywiezione z muzeum w Nowogrodzie.
- jako „autentyczni Kurpie”, z konkursowymi palmami wkraczaliśmy do kościoła na mszę o 11-tej.
- Po procesji i mszy św. „grupa Kurpiów w strojach ludowych” odnosiła palmy do szkoły.
- Po zaniesieniu palm do szkoły, w klubie Koła Gospodyń odbywała się radosna biesiada. Byliśmy częstowani „ piwem kozicowym”, razowym chlebem z mąki mielonej na żarnach i wspaniałym płynnym miodem i było jak w starym kurpiowskim zaproszeniu biesiadnym jedzta, pijta i macajta.
- Następnego dnia odbywał się konkurs urody i długości wykonanych przez okolicznych mieszkańców palm.
Z roku na rok palm zgłaszanych na konkurs było coraz więcej, a co najważniejsze zaczęli się pojawiać mieszkańcy Łysych i okolicznych wsi w strojach kurpiowskich – z początku były to tylko dzieci, później dorosłe kobiety.
Patrząc z perspektywy trzydziestu lat, należy stwierdzić ze był to bardzo ważny impuls dla aktywizacji kulturowej tego regionu. Po reformie administracyjnej
1975 r. Łyse znalazło się w sferze działania Muzeum Okręgowego w Ostrołęce rozszerzając konkurs o inne dziedziny artystycznej twórczości kurpiowskiej.
Nasz szkoła również rokrocznie bierze udział w konkursie i zawsze z sukcesami.
Na podstawie artykułu Początki konkursu „ Palma Kurpiowska”w Łysych Krzysztofa Braun
Wiecej informacji http://www.folklor.kurpie.com.pl/przywrocic_dawna_swietnosc/
Recenzje książek
Nie ma tego Złego” pióra Marcina Mortka to fantastyka, która czerpie ze wszelkich znanych wcześniej schematów, któż bowiem nie słyszał o bandzie do zadań specjalnych, w której nie brakuje przedstawicieli wszelkich ras i specjalności. Jednak w tej książce, dostajemy coś więcej - szalone, niebezpieczne przygody Kociołka i jego grupy. Niepowtarzalny klimat, lekka i przyjemna lektura
Edward Kociołek i jego nietypowi kompani są prawdziwą ekipą do zadań specjalnych. Za odpowiednią opłatą można ich wynająć do zadań niemal niemożliwych. Gdy po powrocie z kolejnej wyprawy Kociołek rozmawia z żoną dociera do niego, że ich skuteczność nie we wszystkich może budzić podziw, a jego rodzina podczas wypraw może być w niebezpieczeństwie. Postanawia wiec udać się do księcia Stefana z nadzieją na zawarcie układu, który zapewni ochronę jego rodzinie. Nikt z tej niezwykłej kompanii nie spodziewa się, jak trudne okaże się zadanie, które zleci im Stefan. Drużyna do zadań specjalnych będzie musiała zmierzyć się ze Złem w jego najgorszej postaci. Pytanie tylko, czy grupa sześciu stworzeń i ludzi i będzie w stanie stawić czoła tak potężnemu przeciwnikowi, tym bardziej, iż każdy człowiek wokół wierzy, że Złe zostało pokonane na dobre już lata temu. *** Świetna książka, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością. Autor bardzo zgrabnie prowadzi czytelnika przez przygody nieustraszonej drużyny sprawiając, że choć przez chwilę czytelnik sam znajduje się w magicznym, pełnym niebezpieczeństw świecie. Pełna ironii i humoru powieść o prawdziwej przyjaźni i zaufaniu, które są w stanie dokonać niemal niemożliwego. Tutaj cały czas coś dzieje.
Nagroda Literacka Nike 2019
Laureat Mariusz Szczygieł mówi w swojejksiążce o tym, czego nie ma za pomocą tego, co jest lub co/kto pozostał(o). Trudne przeżycia egzystencjalne filtruje przez przedmioty, emocjonalne historie jednostek, wspomnienia… Takie ujęcie idealnie wpisuje się w definicję reportażu, autorstwa Szczygła, którą możemy znaleźć na końcu „Nie ma”
„Nie ma „porusza problem niedosytu, poczucia braku także w kontekście poszukiwania własnej tożsamości płciowej czy marnienia świetności. Drugie ujęcie jest szczególnie ciekawe. Szczygieł opisuje je na przykładzie wspaniałej, urządzonej w secesyjnym stylu willi i jej właścicieli – arystokratów. Historia nie oszczędza jednak nikogo. Opisana historia pokazuje jednak, że ze zmianami, utratą autorytetu czy wysokiej pozycji można godzić się w piękny sposób i zachowywać swoją godność.
Zaznaczę również istotny element książki, jakim są jej bohaterowie. Mamy tu do czynienia z jednostkami bardzo charakterystycznymi, jak wspomniana Viola Fischerowa czy siostry Woźniackie (Ludwika i Zofia). Autor opisuje także postacie mniej wyróżniające się, takie, których słowa z łatwością mogłyby pojawić się na naszych ustach. Przykładem tego jest ojciec Szczygła, który pojawia się w dwóch rozdziałach.
Warto również napisać kilka słów o narracji. W większości segmentów jest ona bardzo czytelna. Mamy tutaj do czynienia z prostym i przejrzystym językiem. Jednak zdarzają się momenty, gdy zawiłość narracji jest zbyt duża i trudno domyślić się, jakie refleksje kryją się pod słowami autora.
Mariusz Szczygieł prezentuje w „Nie ma „nowatorskie podejście do reportażu. Przedstawia swoją własną definicję gatunku i przenosi ją na karty książki. Autor podejmuje temat trudny, bo pustka zazwyczaj wiąże się z cierpieniem. Szczygieł ugryzł go jednak z wielu stron. Choć pod względem stylu nie znajdziemy w zbiorku wielu ckliwości – książka jest bardzo poruszająca i wartościowa dla czytelnika. Myślę, że jest to idealny prezent pod choinkę. Zadowoli nie tylko entuzjastów reportaży – każdy odnajdzie w nim kawałek siebie, uwierającą lukę, która wymaga opowiedzenia.
Książka „ W pogoni za Veronicą „ Isabelle Ronin została opublikowana na Wattpadzie,
a dopiero teraz doczekała się wydania na papierze. „ W pogoni za Veronicą „ Isabelle Ronin
Pewnego wieczoru Caleb zauważa w klubie piękną kobietę w czerwonej sukni, to Veronica, która właśnie została wyrzucona z mieszkania. Książka „ W pogoni za Veronicą „ Isabelle Ronin została opublikowana na Wattpadzie, a dopiero teraz doczekała się wydania na papierze.
„ W pogoni za Veronicą „ Isabelle Ronin
Pewnego wieczoru Caleb zauważa w klubie piękną kobietę w czerwonej sukni, to Veronica, która właśnie została wyrzucona z mieszkania.
Splot nie oczekiwanych zdarzeń doprowadza do wspólnego zamieszkania tych dwoje.
Przez całą książkę poznajemy historię tych bohaterów, to co ich ukształtowało, co wpłynęło na to jakimi są ludźmi teraz.
Książka opowiada o zaufaniu, szukaniu miłości i zrozumienia, a jednocześnie odtrąceniu i wewnętrznym bólu...
Akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku miesięcy, gdzie relacje między bohaterami zmieniają się jak w kalejdoskopie.
Narracja zawsze pierwszoosobowa, co pozwala lepiej wczuć się w danego bohatera.
Napisana lekkim, ale ujmującym językiem, gdzie emocje i uczucia kipią z każdej strony.
Książka znalazła miejsce w moim sercu, które zostało rozbite na kawałki wszystkim, co wydarzyło się w tej ujmującej książce.
Najważniejsze pytanie- czy polecam tę książkę? Zdecydowanie tak. Jeśli szukasz dobrej książki, gdzie „płyniesz” przez wydarzenia, ale jesteś też ich częścią to jest to właśnie książka dla Ciebie!
Lista książek zakupionych do biblioteki w ramach programu:
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021- 2025”.
- Podziemie. Haruki Murakami
- Rozmowy z przyjaciółmi. Sally Rooney
- Zabierz mnie do domu. Marie Aubert
- Seria z Komisarz Nina Warwiłow. Jędrzej Pasierski
- Ostatni . Maja Lunde
- Żyje się tylko dziś. Jens Andersen
- Panny z wesela. Monka Śliwińska
- Najlepsze miasto świata. Grzegorz Piątek
- Lajla znaczy noc. Aleksandra Lipczak
- Fuerte. Kasper Bajon
- Dziki Dzikus. Krzysztof Łapiński
- Lato na Rodos. Katarzyna Ryrych
- Już , już . Katarzyna Wasilewska
- Świat Mundka .Katarzyna Wasilewska
- Oczy Michaliny. Marcin Szczygieł
- Nie ma . Mariusz Szczygieł
- Małe licho – seria 4 części . Marta Kisiel
- Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata. Benjamin Alire Saenz
- Matka roku. Gabriela Gargaś
- Sprzątaczka. Stephanie Land
- Dotknąć nieba .Judy Landrieu Klein
- Skaza . Robert Małecki
- Zdrada. Robert Małecki
- Woda. Robert Małecki
- Trzy kroki od siebie. Lippincott Rachael , Daughtry Mikki , Iaconis Tobia
- Czerwona Królowa . Tom 1 Victoria Aveyard
- Królewska klatka. Tom 2 Victoria Aveyard
- Szklany miecz. Tom 3 Victoria Aveyard
- Wojenna burza . Tom 4 Victoria Aveyard
- Ponad wszystko. Nicola Yoon
- Fangril . Rainbow Rowell
- Never Never. Colleen Hoover,
- Krawcowa z Paryża. Georgia Kaufamann
- Fanfik. Natalia Osińska
- Opowieści z piasku i morza. Alwyn Hamilton
- Buntowniczka z pustyni. Alwyn Hamilton
- Zdrajca tronu. Alwyn Hamilton
- Duchy rebelii. Alwyn Hamilton
- Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi. Eddide Jaku
- Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie. Kelsey Miller
- Położna z Auschwitz. Magda Kindler
- Topiel. Jakub Ćwiek
- Ekstradycja .Remigiusz Mróz
- Geekerela. Ashley Poston (tom 1)
- Księżniczka i fangirl. Ashley Poston(tom 2)
- Zaczytana i Bestia. Ashley Poston (tom 3)
- Ocalało tylko serce. Klaudia Bianek
- Jadłodajnia po polsku. Marta Dymek
- Zjadacza Grzechów. Megan Campisi
- Opowieść podręcznej. Margaret Atwood
- Testamenty .Margaret Atwood
- Grace i grace. Margaret Atwood
- Maybe Someday. Colleen Hooverr (tom 1)
- Maybe Now. Maybe Not. Colleen Hoover (tom 1.5-2)
- Ruiny Gorlanu. John Flanagan (tom 1)
- Płonący most. John Flanagan (tom 2)
- Ziemia skuta lodem. John Flanagan (tom 3)
- Tez tak mam. Kostyszyn Magdalena
- Okrutny książę tom1-3
- Mów mi Win. HarlanCoben
- Terapeutka.B.A. Paris
- Chwilowa anomalia . O chorobach współistniejących naszego świata. Tomasz Michniewicz
- Srebrna łyżeczka. Magdalena Witkiewicz
- Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie .
- Żałobnica . Robert Małecki
- Nie ma tego Złego. Marcin Mortka
- Grecja. Gorzkie pomarańcze. Dionisios Struris
- Wiosna zaginionych. Anna Kańtoch
- Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników. Stanisław Lem
- Awantury na tle powszechnego ciążenia. Tomasz Lem
- Samotność Bogów. Dorota Trakowska
- Dom Gucci. Potęga mody szaleństwo. Sara Gay Forden
- Wrócę do ciebie po wojnie. Leon Silver
- 60 felietonów najjadowitszych. Jerzy Plich
- Czas wolny w PRL. Wojciech Przylipiak
- Domek przy plaży. The Kissing Booth
- Sprawa zaginionego markiza. Enola Holmes
- Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem. Przemek Staroń
- Człowiek w poszukiwaniu sensu. Viktor E. Frankl
- Trzy siostry .Heather Morris
- Demaskator. John Grisham
- Harry Poter i przeklęte dziecko. I.K.Rowling
- Heartstoperr. Alice Oseman
- Red White & Royal Blue. Casey McQuiston
- Kolejne 365 dni. Blanka Lipińska
- Ten dzień. Blanka Lipińska
- Tamte dni tamte noce. Andre Aciman
- Wszystkie znaki na niebie i ziemi. Iem Bennett
- Drugie bicie serca. Murray Tamsyn
- Łyski liczą do trzech. Olga Hund
- Żadnej przemocy. Astrid Lindgren
- Chłopak z lasu. Marten Melin
- Otym można rozmawiać tylko z królikami. Anna Hoglund
- Traktory i kombajny PRL-u Jacek Gembara
- Lekkie życie Barnaby'ego BrocketaJohn Boyne
- Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris
- Precedens. Remigiusz Mróz
- Afekt. Remigiusz Mróz
- Egzekucja. Remigiusz Mróz
- Kasacja. Remigiusz Mróz
- Pakiet Stulecie Winnych tomy 1-3 Ałbena Grabowska
- Dziewczyny z Wołynia. Anna Herbich-Zychowicz.
- O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz. Prawdziwa historia.
- Dronfield Jeremy
- Na oceanie nie ma ciszy. Dominik Szczepański
- Po drugiej stronie książki. Andrzej Pilipiuk
- Ucieczka norweski dziennik Tom 1 . Andrzej Pilipiuk
- Obce ścieżki dziennik norweski Tom2. , Andrzej Pilipiuk
- Norweski dziennik. Tom 3. Północne wiatry. Andrzej Pilipiuk
- Homo bimbrownikus. Andrzej Pilipiuk
- Czarna góra. Andrzej Pilipiuk
- Przyjaciel człowieka. Andrzej Pilipiuk
- Operacja Dzień Wskrzeszenia . Andrzej Pilipiuk
- Strażnik. Paulina Hendel
- Zimowla. Dominika Słowik
- Stramer. Mikołaj Łoziński
- Czarne morze. Karolina Macios
- Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman
- Patolodzy. Paulina Łopatniuk
- Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie. Tomasz Michniewicz
- Zabić drozda. Lee Harper
- Rok 1984 .George Orwel
- Paragraf 22. Josehp Heller
- Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland. Haruki Murakami
- Outsiderzy S.E. Hinton
- Fight Club. Chuck Palachniuk
- Kurpie. Legendy i opowieści / Legends snd folk
- Krwawe łzy
- Dziewczyna o perłowych włosach
- Gwiazdkozaur i Zimowa Czarownica
- Promyczek . Kim Holden
- Krawędź wieczności. Wydanie specjalne .Ken Follett
- Ktoś mnie pokochał. Bridgertonowie. Julia Quinn
- Skrzydła dla motyla. Ntailan Lolkoki
- Pinocchio
- Andersens Fairy Tales
- Basnie braci Grimm wersja niemiecka.
- Pandemia .
-
W pogoni za Veronicą. Isabelle Ronin
„Upoluj swoją książkę"
Pragniemy poinformować, że ruszyła kolejna edycja akcji Czytaj PL i Upoluj swoją książkę. Kod QR zapewniający dostęp do 12 tytułów jest już aktywny.