Spółdzielnia Uczniowska „Talarki”
Spółdzielnia Uczniowska „Talarki”
W polskich szkołach zauważa się w ostatnich latach spadek liczby sklepików uczniowskich, jednak są placówki, w których taką działalność prowadzi się od dawna i to z powodzeniem. W Zespole Szkół Powiatowych w Łysych funkcjonuje Spółdzielnia Uczniowska „Talarki”, przekształcona ze sklepiku szkolnego, prowadzonego przez Samorząd Uczniowski.
Spółdzielnia liczy 20 członków, posiada Zarząd i Radę Nadzorczą. Główna działalność SU to sprzedaż pieczywa (przede wszystkim bułeczek, pączków i pizzy), słodyczy i napojów w sklepiku na terenie szkoły. Zaopatrzenie u stałych dostawców pozwala na negocjację cen, a że i marża niewielka – 10 % to uczniowie ZSP mogą kupować swoje ulubione przekąski w bardzo korzystnych cenach. Wygodnie, szybko i tanio – takie zasady stosują spółdzielcy w działaniu. Klientów więc nie brakuje i na każdej przerwie przed sklepikiem ustawia się kolejka głodnych i spragnionych. Ale żeby kupować mógł ktoś, ktoś inny musi pracować poświęcając wszystkie przerwy między lekcjami. Dyżur pełnią dwie dziewczyny, które pracują nieprzerwanie przez miesiąc, potem następuje zmiana. Ekspedientki są obowiązkowe, skrupulatne i uprzejme. Za swoją pracę nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.
Działalność handlowa SU jest wysoko oceniana przez uczniów, którzy doceniają fakt, że mają na miejscu sklep. Jest on zawsze zaopatrzony w świeże, smaczne, pożywne pieczywo i napoje – dla bardziej wymagających naturalne soki, dla amatorów – napoje owocowe. Oczywiście bez kofeiny i innych substancji niekorzystnie wpływających na zdrowie.
Do oferty sklepik wprowadza też, obok popularnych słodyczy, przysmaki dla dbających o formę, np. chipsy z suszonych owoców i warzyw.
Rocznie Spółdzielnia sprzedaje towar za kilkadziesiąt tysięcy złotych, osiąga więc również niemałe zyski. Warto podkreślić, że zarobionymi pieniędzmi spółdzielcy dzielą się z innymi uczniami szkoły. Ze środków Spółdzielni dofinansowuje się wiele szkolnych przedsięwzięć. Sportowcy z ZSP wyjeżdżający na zawody otrzymują słodkie drugie śniadanie, żeby z sił nie opadli i mogli godnie reprezentować szkołę. Na wsparcie finansowe mogą liczyć wycieczkowicze, pragnący poznać Polskę i maturzyści pielgrzymujący do Częstochowy. Spółdzielnia ”Talarki” współfinansuje też szkolne uroczystości, w tym roku szkolnym np. Koncert Kolęd i Pastorałek oraz imprezy rozrywkowe np. Andrzejki i Mikołajki.
Gości odwiedzających szkołę możemy podjąć słodkim poczęstunkiem również dzięki pieniądzom wypracowanym przez Spółdzielnię.
Działalność zarobkowa Spółdzielni jest na bieżąco dokumentowana zgodnie z obowiązującymi przepisami i nadzorowana przez organy kontroli wewnętrznej. Zajmują się tym uczniowie wybrani przez wszystkich członków Spółdzielni do sprawowania funkcji kierowniczych i nadzorczych. Prezesem Spółdzielni jest Sabina Olszewska, a Radą Nadzorczą kieruje Kinga Łada.
Członkowie Spółdzielni wzięli udział w projekcie „Przedsiębiorcza młodzież – spółdzielnie uczniowskie” pod patronatem Agencji Rozwoju Regionalnego. W ramach projektu spółdzielcy dzielili się swoimi doświadczeniami na spotkaniach i warsztatach. Przedstawiciele Spółdzielni z ZSP w Łysych wyjechali m.in. do Poronina na Wakacyjną Szkołę Przedsiębiorczości, gdzie naukę połączyli z wypoczynkiem w górach. Za uczestnictwo w projekcie otrzymali też nagrodę – aparat fotograficzny.
„Talarki” rozpoczęły tegoroczną pracę od zbiórki plastikowych nakrętek. Na cele charytatywne trafiają nakrętki przynoszone przez uczniów z domu, jak i te po kupowanych codziennie w sklepiku napojach, na bieżąco wrzucane do specjalnego pojemnika.
Przeprowadzili wśród społeczności szkolnej przedświąteczną zbiórkę żywności dla najuboższych. Kilkoro z członków Spółdzielni należy do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, co pozwala na prowadzenie wspólnej pracy. Byli oni m.in. współorganizatorami Dnia Babci i Dziadka oraz Balu Karnawałowego dla dzieci z naszej parafii.
Spółdzielcy udzielają się też na innych polach – brali udział choćby w Parafiadzie w Zespole Szkół Powiatowych w Myszyńcu, gdzie zajęli II miejsce.
Nad całością pracy Spółdzielni Uczniowskiej „Talarki” czuwają nauczycielki – Dorota Polewaczyk i Halina Szmigiel.