„Śmigaj młody na wybory"

Akcja „Śmigaj młody na wybory”, współorganizowana przez Europe Direct Ostrołęka, dotarła do Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych. We wtorek 5 listopada młodzież i nauczyciele mieli okazję zastanowić się nad ważnymi dla Europy pytaniami: po co brać udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Czy wybierając swojego europosła możemy mieć wpływ na losy Europy? Jak młodzi mogą aktywnie kształtować i wspierać współczesna demokrację europejską?

    

Akcja "Śmigaj młody na wybory", współprowadzona przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrołęka, ma zachęcić młodych Polaków, którzy w maju 2014 r. będą mogli po raz pierwszy oddać swój obywatelski głos, do aktywnego uczestnictwa w wyborze nowego PE. W Łysych odbyła się trzecia edycja akcji. Prawybory zorganizowane zostały pod opieką nauczycielek: Joanny Kubeł, Ewy Grali i Marzeny Kowalczyk, z życzliwym wsparciem dyrektora Dariusza Ptaka i wicedyrektor Celiny Kiernozek. W roli obserwatora wystąpiła Aleksandra Nowak, konsultant Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrołęka.

   

Dzięki aktywności uczniowskiej komisji wyborczej (w składzie: Natalia Bendykowska, Aleksandra Bałdyga, Magda Kowalczyk, Kinga Nosek, Kasia Duda i Agnieszka Krawczyk) prawybory okazały się prawdziwym sukcesem. Uczniowie w szkolnym głosowaniu deklarowali swój ewentualny udział w eurowyborach w maju 2014 r. Na 143 osoby uprawnione głosowało 119 osób - co oznacza, że frekwencja wyniosła ponad 83 proc. Dla porównania, w prawdziwych wyborach do PE w 2004 r. głosowało w Polsce 21 proc. uprawnionych, zaś w 2009 r. - 24,5 proc.

    

Akcja „Śmigaj młody na wybory” stanowi kolejną część Młodzieżowego Maratonu Aktywnego Obywatela (MMAO), przedsięwzięcia przygotowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu „Młodzież w Działaniu” – we współpracy z organizacjami młodzieżowymi z całej Polski.