Międzynarodowy Dzień Dziewczyny

Międzynarodowy Dzień Dziewczyny to święto cykliczne,  obchodzimy je  11 października.

Dzień Dziewczyny, nazywany także  Dniem Dziewczynek  lub Dniem Dziewcząt, to jedno z najmłodszych świąt w naszym kalendarzu.   

Zostało ustanowione przez ONZ dopiero w 2012 r., więc jest jeszcze relatywnie młode, a przez to jak na razie dość mało znane. Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Sponsorem rezolucji była Rona Ambrose, minister ds. statusu kobiet Kanady, a delegacja kobiet i dziewcząt przedstawiła prezentacje wspierające tę inicjatywę na 55. Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet. 19 grudnia 2011 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zagłosowało wówczas za przyjęciem rezolucji przyjmującej 11 października 2012 r. jako inauguracyjny Międzynarodowy Dzień Dziewczyny. Od tamtej pory co roku 11 października świętujemy tę szczególną okazję. Święto to ustanowione  w szczytnym celu. Ma   zwracać uwagę na trudności, z którymi mierzy się duża część ludzkości: dziewczyny, dziewczynki i młode kobiety.

Często globalne plany rozwoju nie uwzględniają dziewcząt: ani ich potrzeb, ani ich potencjału,  zaś ich problemy bardzo często są niewidoczne dla prawodawców, rynku pracy czy twórców usług. Według danych ONZ  ponad 62 miliony dziewcząt na całym świecie nie miało dostępu do edukacji. Inna statystyka mówi, że dziewczęta w wieku od 5 do 14 lat spędzają na pracach domowych o ponad 160 milionów godzin więcej niż chłopcy w tym samym wieku, zaś jedna na cztery dziewczynki wychodzi za mąż przed 18. rokiem życia. Emma Watson, Ambasador Dobrej Woli Organizacji Narodów Zjednoczonych, wezwała kraje i rodziny na całym świecie do położenia kresu przymusowym małżeństwom dzieci. Pozycja zarówno dziewcząt, jak i kobiet nie jest równa chłopcom i mężczyznom.

      Pomysł na obchodzenie Dnia Dziewczyny wyrósł z kampanii Plan International "Bo jestem dziewczyną", która uświadamia znaczenie wychowania dziewcząt na całym świecie, a w szczególności w krajach rozwijających się. Każdego roku Dzień Dziewczyny ma temat przewodni;  "Zakończyć małżeństwa dzieci",  "Innowacje w edukacji dziewcząt",  "Wzmacnianie pozycji dorastających dziewcząt: zakończenie cyklu przemocy", "Moc dorastającej dziewczyny: Wizja na rok 2030", "Postępy dziewcząt = postęp w osiąganiu celów: co się liczy dla dziewczyn", "EmPOWER Girls: przed, w trakcie i po kryzysach"      

Składając życzenia z okazji Dnia Dziewczyny swojej ukochanej dziewczynie, narzeczonej czy żonie, warto wspomnieć o tym, w czym jest świetna,

za co się ją podziwia i zapewnić, że jakikolwiek cel sobie obierze, to dążąc doń, może liczyć na życzliwość, wsparcie i miłość osoby składającej życzenia. "Jestem przy Tobie w Dniu Dziewczyny i w każdym innym dniu — one wszystkie są Twoje" — takie wyznanie na pewno poruszy serce każdej dziewczyny.                          

 

Na górze róże, na dole kamienie

Życzę Ci, by nastało równouprawnienie.

Na górze róże, na dole bzy,

Niech się więc spełnią Twoje sny.