Kurpie dla Niepodległości

Spotkanie Patriotyczne – „Kurpie dla Niepodległości” – ZSP w Łysych, 10 listopada 2017.

W Zespole Szkół Powiatowych w Łysych przy współpracy ze Stowarzyszeniem Strzelców Kurpiowskich w Durlasach przypomniano historię Kurpiów – żołnierzy II Rzeczpospolitej. Niezwykłą kartę w tej historii zapisał 33 Pułk Piechoty w Łomży – jeden z ulubionych pułków Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jaką rolę odegrała ta jednostka w wojnie polsko-bolszewickiej. Prezes Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich – Janusz Marzewski (na zdjęciach w mundurze) z ogromną znajomością tematu przedstawił dzieje pułku. Zrelacjonował też pokrótce bitwę pod Ossowem, w której kurpiowskie wojsko wsławiło się męstwem i sprawnością bojową.

Gościem honorowym spotkania była pani Danuta Waśko – córka Kaprala Henryka Wicika żołnierza Łomżyńskiego Pułku. Pani Danuta wspominała Ojca i podzieliła się z zebranymi historią cennej rodzinnej pamiątki. Jest nią akordeon podarowany 33 Pułkowi przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Instrument ten Kapral Wicik, muzyk wojskowej orkiestry, ukrył i przechował przez dziesięciolecia a potem przekazał córce. Niecodzienna historia akordeonu została przez Panią Waśko spisana i wydana drukiem. Kilka egzemplarzy książki otrzymała od Autorki biblioteka szkolna.

Podczas uroczystości śpiewano pieśni patriotyczne do wtóru zabytkowego instrumentu, który w rękach Pani Danuty ożył pięknym dźwiękami.

Duże zainteresowanie zebranych wzbudziła kolekcja przedwojennej broni palnej zaprezentowana przez Klub Strzelectwa Sportowego „Obrońca” z Troszyna.

Miłym akcentem spotkania był gest Pani Janiny Krzyżewskiej, która wręczyła Pani Waśko swoją książkę o Kurpiach. Pani Krzyżewska wyraziła też nadzieję, że już nigdy nie zaznamy wojny i tylko dramatyczne wspomnienia uczestników będą przypominały tamte wydarzenia.

Spotkaniu towarzyszył podniosły nastrój i duma bogatych tradycji narodowowyzwoleńczych ludności Kurpiowskiej.

1
3
4
5
6
7
8
9
9a
10
11
12
13
13a
13b
14
15
16
17
18
19
20
20a
20b
21
21a
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33