IX Kongres Obywatelski
Jak co roku jesienią delegacja naszej szkoły pojechała do Warszawy na Kongres Obywatelski. Wyjazd naszej grupy był możliwy dzięki współpracy z ostrołęckim oddziałem organizacji Europe Direct. Kongres Obywatelski to cykliczna impreza – spotkanie ludzi myślących, odpowiedzialnych, którym nie jest obojętny los kraju i współobywateli. W tym roku hasłem przewodnim kongresu były słowa „Polska jutra. Jak rozwinąć nasze skrzydła?”. Tegoroczny dziewiąty kongres był wyjątkowy – uczestniczyło w nim najwięcej młodych ludzi, a liczba miejscowości, z których przyjechali uczestnicy przekroczyła 200. Aula Politechniki Warszawskiej ledwie pomieściła wszystkich gości. Garść wrażeń z kongresu spisała jedna z uczestniczek – uczennica kl.IILO Monika Dziczek.
„W sobotę 25 października, na Politechnice Warszawskiej odbył się IX Kongres Obywatelski, w którym miałam przyjemność uczestniczyć wraz z Olgą Drężek, Julią Ptak oraz Szymonem Krawczykiem – rówieśnikami ze szkoły. Jest to fenomenalne przedsięwzięcie, które przedstawia Polskę jako państwo, gdzie najważniejszą rolę odgrywa obywatel. Podkreśla wpływ zwykłych obywateli na kierunek rozwoju Polski pod względem gospodarczym, kulturowym czy społecznym. Miałam przyjemność zamienić parę słów z samym organizatorem dr Janem Szomburgiem ,którego podziwiam za świetne przygotowanie imprezy. Na Kongresie Obywatelskim pojawiło się wiele znanych osobistości, poczynając od Moniki Kuszyńskiej, z którą mieliśmy okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, Marka Borzestowskiego – założyciela znanego serwisu internetowego Wirtualna Polska, po najbardziej znane osobistości ze świata polityki takie jak Jerzy Buzek, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowską czy Janusz Piechociński. Po Sesji Plenarnej, rozpoczynającej Obrady IX Kongresu Obywatelskiego, podczas której padło wiele znaczących i mądrych słów od ekspertów, odbyły się sesje tematyczne. Wybór był trudny, ponieważ wszystkie hasła sesji brzmiały bardzo interesująco. Moje koleżanki Olga i Julka oraz mój kolega Szymon wybrali film "Alphabet" (reż.Erwin Wagenhofer), którego głównym tematem był system edukacji. Jak komentowała Olga "Film rzucił zupełnie inne światło na globalny system edukacji oraz kazał mi podjąć na ten temat głębszą refleksję". Po emisji materiału odbyła się dyskusja. Na sali byli uczniowie, rodzice jak i sami nauczyciele. Wszyscy brali aktywny udział w debacie. Olga i Julia podkreślają to, jaka niezwykła różnorodność oceny polskiego systemu edukacji występowała wśród debatujących. Moi znajomi zyskali wiele dodatkowych informacji, jak i wyrobili sobie własne zdanie na temat sesji. Osobiście wybrałam inną sesję, której hasło brzmiało "Jak budować pomosty pomiędzy Polakami?". Debatowano głównie o różnicach występujących pomiędzy samymi Polakami oraz o pomostach, które mogą nas połączyć i zniwelować spięcia czy odmienność poglądową. Poznałam wielu ciekawych oraz inteligentnych ludzi, zauważyłam również, jak poprzez takie wydarzenia jak Kongres Obywatelski, gdzie spotykamy się z odmiennymi racjami, uczymy się kulturalnej dyskusji i asertywności.
Podsumowując, Kongres Obywatelski to wspaniałe wydarzenie dla ludzi, którzy mają energię by działać i zmieniać swój kraj. Jest to również szansa na poznanie wielu naprawdę wartościowych ludzi z ogromną wiedzą, oraz na kontakt z nieosiągalnymi na co dzień osobami, które widujemy w telewizji lub słyszymy w radiu. Razem z Olgą, Julią i Szymonem mile wspominamy czas spędzony na IX Kongresie Obywatelskim. To wydarzenie ukształtowało nasze poglądy oraz pozwoliło rozszerzyć nasze sfery myślowe na różne tematy dotyczące naszej ojczyzny.”