Uniwersytet...w Łysych?

Tak! Europejski Uniwersytet Latający odwiedził naszą szkołę 20 maja 2016 r.

Byliśmy jedną z piętnastu szkół w Polsce, w których  odbyła się Lekcja Europejska zorganizowana przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jest to trzecia edycja akcji edukacyjnej skierowanej do młodych ludzi w naszym kraju.

Celem działalności EUL jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną i zwiększanie wiedzy o praktycznym wymiarze członkostwa Polski w UE.

Do Łysych przyjechał Ekspert z Team Europe – Doktor Spasimir Domaradzki oraz Animator z EUL –  Mateusz Wojcieszak.  Do udziału w lekcji zaprosiliśmy młodzież z Gimnazjów w Łysych i w Zalasiu.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III TE, II LO i i TTŻ oraz Pani Joanna Kubeł, która była inicjatorką wizyty EUL w Łysych i zajmowała się stroną organizacyjną przedsięwzięcia.

Po miłym powitaniu nadszedł czas na pracę. Temat tej nietypowej lekcji brzmiał „Unia i świat”. Doktor Domaradzki wprowadził uczestników w zagadnienia zajęć, dzieląc się własnymi doświadczeniami związanymi z Unią Europejską.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w kolejnych działaniach, a wyniki swojej pracy prezentowali na forum. Animator  Mateusz Wojcieszak umiejętnie kierował młodzieżą  i, choć była to liczna grupa, lekcja przebiegała sprawnie.  Atrakcyjna forma zajęć sprawiła, że wszyscy chętnie pracowali i czas się nikomu nie dłużył.

Po lekcji wywiązała się dyskusja, w którą szczególnie zaangażowała się tegoroczna maturzystka – Monika Dziczek.

Na koniec uczestnicy dokonali krótkiego podsumowania, stwierdzając, że lekcja była pożyteczna i na pewno pozwoliła uczestnikom lepiej dostrzec wpływ UE na ich codzienne życie.

 

DSC_0581
DSC_0583
DSC_0584
DSC_0585
DSC_0590
DSC_0591
DSC_0592
DSC_0597
DSC_0599
DSC_0601
DSC_0602
DSC_0603
DSC_0608
DSC_0609
DSC_0610