Dzień Przedsiębiorczości 2014

Dzień Przedsiębiorczości 2014

                Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jedenasty raz uruchomiła program skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych - Dzień Przedsiębiorczości. Projekt sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. W dziesięciu dotychczasowych edycjach wzięło udział prawie 400 tysięcy uczniów i 160 tysięcy firm. Honorowym Patronatem objął akcję, jak co roku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

                Zespół Szkół Powiatowych w Łysych drugi raz uczestniczył w tym ciekawym i pożytecznym projekcie. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego odbyli jednodniowe praktyki w wybranym miejscu pracy, co pozwoliło pozyskać informacje  o wykształceniu, kwalifikacjach i predyspozycjach potrzebnych do wykonywania danego zawodu oraz w pewnym stopniu zweryfikować wyobrażenia o tej profesji. Uczniowie zapoznali się z organizacją i zarządzaniem firm. Analizowali strukturę zatrudnienia w zakładzie pracy i obserwowali związek pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, uczestniczyli w codziennym życiu firmy.

                W tym roku uczniów z Łysych przyjęły pod swój dach następujące placówki i firmy: Zespół Szkół w Zalasiu, Zespół Szkół Publicznych w Łysych, Szkoła Podstawowa w Pupkowiźnie, Szkoła Podstawowa w Dębach, Placówka Pieczy Zastępczej "KORCZAKÓWKA" w Ostrołęce, Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych, PHU "XYZ" Marek Kądziela, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Władysława Szok, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Dariusz Zakrzewski, Sklep Spożywczo-Przemysłowy "WITALIS" Piotr Lis, Salon Fryzjerski Daniel Polewaczyk, Urząd Gminy Łyse.

               Uczestnicy projektu oceniają go bardzo dobrze. "To fajnie, że mogliśmy spędzić choć kilka godzin w prawdziwej pracy i "od środka" zobaczyć jak funkcjonuje firma" - podsumowują swój udział w projekcie uczniowie. "Praktyki, choć krótkie są bardzo przydatne dla młodych ludzi, którzy nie są pewni, co chcą robić w życiu" - ocenia jeden z praktykantów. "To ciekawe doświadczenie, można się nauczyć czegoś nowego" - dodaje kolejna uczennica. "To była bardzo wartościowa lekcja i jednocześnie przygoda" - stwierdza inna. Wszyscy podkreślają atrakcyjność takiej nauki i korzyści płynące z udziału w projekcie.

                Warto wspomnieć, że cała organizacja Dnia Przedsiębiorczości odbywa się za pośrednictwem Internetu, a rejestracja szkół i firm  jest szybka i bezproblemowa. Fundacja wspomaga szkoły  na każdym etapie przebiegu Dnia Przedsiębiorczości.