Światowy Dzień bez Zakupów

Kupuj odpowiedzialnie! Wybieraj mądrze! Przetwarzaj zamiast wyrzucać! Takie zachęty towarzyszyły tegorocznym obchodom Światowego Dnia bez Zakupów, w które włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.  Idea ta zwraca uwagę społeczeństw krajów wysokorozwiniętych, że kupują za dużo i  często bez wyraźnej potrzeby. Pomysłodawcy akcji apelują do konsumentów, aby podczas zakupów kierowali się rozsądkiem. Przekonują, że to  wpłynie pozytywnie nie tylko na stan ich portfela, ale również na środowisko naturalne i życie wielu ludzi związanych z produkcją zalewających rynek towarów.

Światowy Dzień bez Zakupów zaakcentowaliśmy wspólnym oglądaniem filmów informacyjnych i wykonaniem plakatów okolicznościowych. Głównym hasłem dnia była zasada 3R: „Reduce! Reuse!Recycle!” czyli „Ograniczaj! Używaj ponownie! Odzyskuj!” Rozmawialiśmy o  ograniczaniu zakupów, szczególnie tych dokonywanych bez planu, pod wpływem impulsu, gdyż najczęściej okazują się nietrafione. Przypomnieliśmy sobie, że rzeczy nie muszą być „jednorazowe” – takie najbardziej przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, bo najszybciej trafiają na śmietnik. Warto kupować przedmioty trwałe, wielokrotnego użytku, a także je naprawiać i przedłużać ich przydatność.  Ponowne używanie rzeczy ( np. ubrań, zabawek, mebli, książek) i surowców (metali, szkła, papieru, tworzyw sztucznych) jest działaniem ze wszech miar opłacalnym, zarówno dla pojedynczego  konsumenta, jak i dla całej ludzkości.

Zapoznaliśmy się z „Przewodnikiem po zrównoważonych Świętach”, który podpowiada, jak kupować, żeby cieszyć się z nabytku i nie szkodzić sobie i światu.

Warto  zajrzeć na stronę http://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-bez-zakupow-czyli-czego-nie-kupujemy/, gdzie znajdziecie „Przewodnik po zrównoważonych Świętach” i inne ciekawe artykuły np. „Jak kupować, żeby nie dać się upolować” i „Czy chciałbyś mieć telefon ze złota?”

Obchody Światowego Dnia bez Zakupów w naszej szkole koordynowała Pani Dorota Polewaczyk

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Z okazji Światowego Dnia bez Zakupów ogłaszamy  szkolny konkurs „Druga Szansa” na wykonanie przedmiotu ozdobnego lub użytkowego z materiałów „z odzysku”, czyli z tego, co zwykle wyrzucamy. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 22 kwietnia 2018r. w Światowym Dniu Ziemi. Regulamin konkursu dostępny w bibliotece szkolnej.