Młoda Krew Ratuje Życie

             Młoda Krew Ratuje Życie – pod takim hasłem odbyła się pierwsza edycja rejonowego turnieju krwiodawstwa. W tej szlachetnej rywalizacji I miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych.    W bieżącym roku oddali oni łącznie 17,2 litra tego bezcennego leku.

            Podsumowanie turnieju odbyło się w poniedziałek - 3 grudnia, w siedzibie organizatora - Oddziału Rejonowego PCK w Ostrołęce. Pani Prezes Barbara Sawicka wręczyła laureatom pamiątkowe puchary, dyplomy i albumy. Wysiłek i piękna postawa młodych krwiodawców zostały docenione i nagrodzone.

            Po raz pierwszy akcja krwiodawstwa w ZSP w Łysych odbyła się w roku 2008, a krew oddawano na miejscu, w szkole. Od czterech lat pełnoletni uczniowie wyjeżdżają regularnie do Stacji Krwiodawstwa w Ostrołęce, aby podzielić się z potrzebującymi cząstką siebie.

            Szkoła współpracuje z miejscowym klubem Honorowych Dawców Krwi, który w tym roku obchodził pięciolecie istnienia. Z tej okazji zorganizowano m.in. konkurs wiedzy o krwiodawstwie pod nazwą „Oddając krew ratujesz komuś życie”. Czołowe miejsca zajęły  w nim uczennice: I – Katarzyna Popielarczyk, II – Wioleta Bałdyga, III – Natalia Orłowska.

            Warto wspomnieć, że kilkoro absolwentów ZSP w Łysych, którzy zetknęli się w szkole z piękną ideą krwiodawstwa, do dzisiaj oddaje honorowo krew.

            Uczniowie rozumieją znaczenie krwiodawstwa, a świadomość, że robią coś ważnego, dobrego i wyjątkowego daje im wiele satysfakcji.